Základní škola Ronov nad Doubravou

Jak se těží a těžilo v Železných horách

Jak se těží a těžilo v Železných horách

Žáci 8. třídy absolvovali pod odborným vedením Mgr. Jana Doucka z Vodních zdrojů Chrudim dne 30. 9. 2020 velmi zajímavou geologickou exkurzi v Geoparku Železné hory.

Nejprve jsme se vydali do Chvaletic, kde se nacházelo jedno z nejbohatších nalezišť minerálů, zvláště to byl nerost pyrit, který jsme úspěšně našli a mohli jsme jím tak obohatit i školní sbírku nerostů. Dále jsme pomocí geologických kladívek kutali litošické slepence a zkusili jsme si těmito kladívky rozbít i břidlici. Poté jsme navštívili prachovický lom, který je jedním z největších vápencových lomů v České republice. Z poutavého vyprávění jsme se o něm dozvěděli mnoho zajímavostí. V lomu nedaleko obce Ctětín jsme viděli, jak se těží žula a jak se lámáním zpracovává až na dlažební kostky. Nejvíce nás zaujala velmi těžká a náročná práce kameníků. Exkurzi jsme zakončili u zatopeného lomu Švihov plněním úkolů z pracovního listu. Moc děkujeme panu Janu Douckovi, že jsme měli příležitost se dostat  na spoustu atraktivních míst, o kterých jsme vlastně ani nevěděli, že je máme za humny.

Datum vložení: 5. 10. 2020 14:11
Datum poslední aktualizace: 5. 10. 2020 14:12
Autor: Správce Webu

Naše škola

Rychlé zprávy

Pololetní prázdniny -        pátek 3. února 2023

 

Zvonění

1. hodina 07:50 – 08:35

2. hodina 08:45 – 09:30

velká přestávka

3. hodina 09:45 – 10:30

4. hodina 10:35 – 11:20

5. hodina 11:30 – 12:15

6. hodina 12:25 – 13:10

polední přestávka          

7. hodina 12:50 – 13:35

8. hodina 13:40 – 14:25

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

Rodiče vítáni

logo

Školský portál PCE

logo

Podpora žáků cizinců

logo

Ronov nad Doubravou

logo

Projekty

Mapa

O škole

Poskytuje základní vzdělání a připravuje žáky k dalšímu studiu na všech typech středních škol a odborných učilišť. Dlouhodobě je zaměřena na environmentální výchovu, která je realizována podle celoročního programu EVVO. Nabízí řadu volnočasových aktivit v podobě zájmových útvarů. Součástí je školní jídelna a školní družina. V areálu bylo nově vybudováno sportovní hřiště s umělým povrchem. Nedílnou součástí jsou také školní dílny a přírodní učebna.