Základní škola Ronov nad Doubravou

Historická exkurze do Osvětimi

Historická exkurze do Osvětimi

V pátek 3. listopadu 2023 se žáci devátého ročníku vydali společně se ZŠ Vilémov na exkurzi do největšího koncentračního a vyhlazovacího tábora vybudovaného nacisty během druhé světové války v Polsku nedaleko městečka Oświęcim.

Snad každý, kdo navštíví koncentrační tábor, zůstane navždy poznamenán. O holocaustu jsme již mnohé věděli z hodin dějepisu, ale něco jiného je pak vidět tábor a zažít jeho děsivou atmosféru na vlastní oči a kůži. V Osvětimi si projít nechvalně proslulou branou „ARBEIT MACHT FREI“ jako tisíce vězňů, nahlédnout do kobek vězení, stát u popravčí zdi, na chvíli se zastavit v plynové komoře a krematoriu, být obklopen hromadami vězňům zabavených kufrů, bot, nádob, brýlí a tunami jejich vlasů, a to za všudypřítomného pohledu tisíců očí vyfotografovaných vězňů. A v Březince se neúspěšně pokusit dohlédnout až na samý konec ostnatých drátů, rozhlédnout se po barácích, v nichž lidé krutě trpěli v nelidských podmínkách či si na železniční rampě představit nacistického doktora, který jen posunkem ruky rozhoduje o našem životě…

 

Navštívili obě části Muzea holocaustu, Osvětim (Auschwitz) i tři kilometry vzdálenou Březinku (Birkenau), kde byly miliony Židů a dalších obětí systematicky vyvražďovány během druhé světové války. Prohlídka koncentračního tábora byla naplánována na devátou hodinu. Se sluchátky a porty jsme procházeli rozsáhlým areálem a prostory táborových baráků a naslouchali jsme výkladu naší průvodkyně.

Tábor Auschwitz byl zřízen v roce 1940 a fungoval až do osvobození v roce 1945 spojeneckými silami. Během své existence byl místem nesmírného utrpení a smrti. Lidé z různých národností sem byli internováni, podrobováni krutému zacházení, nuceni těžce pracovat a byli systematicky vražděni v plynových komorách nebo umírali v důsledku špatných životních podmínek.

Dojmy a pocity žáků IX. třídy z exkurze:

„Děkujeme za možnost navštívit tato místa, ale nelíbilo se nám tam. Nejvíce nám utkvěly v paměti fotky vězňů, hodně bot, vlasů, kufrů, velké budovy v táboře, plynová komora, škrábance na zdech v plynové komoře, hrůza lidí, prolhanost ‚nácků‘, sešívání lidí, mrazivá atmosféra, samotná ideologie koncentračních táborů.“

Po válce byl tento tábor zachován jako muzeum a památník, aby připomínal hrůzy holocaustu a ukazoval historii a tragédii, která se zde odehrála. Mnoho turistů a lidí z celého světa navštěvuje Auschwitz-Birkenau, aby se dozvěděli více o tomto temném období lidské historie a uctili památku obětí. Exkurze do Osvětimi je emocionálně náročným zážitkem, ale je důležité si připomenout hrůzy holocaustu a učit se z historických událostí, aby se zabránilo opakování takového utrpení.

Nechť toto místo, na kterém Hitlerovci vyvraždili kolem půldruhého milionu mužů, žen a dětí, hlavně Židů z různých zemí Evropy, zůstane na věky výkřikem zoufalství a výstrahou pro lidstvo.

Auschwitz-Birkenau 1940-1945

Datum vložení: 9. 11. 2023 13:26
Datum poslední aktualizace: 9. 11. 2023 13:29
Autor: Správce Webu

Naše škola

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Zvonění

1. hodina 07:50 – 08:35

2. hodina 08:45 – 09:30

velká přestávka

3. hodina 09:45 – 10:30

4. hodina 10:35 – 11:20

5. hodina 11:30 – 12:15

6. hodina 12:25 – 13:10

polední přestávka          

7. hodina 12:50 – 13:35

8. hodina 13:40 – 14:25

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

Rodiče vítáni

logo

Školský portál PCE

logo

Podpora žáků cizinců

logo

Ronov nad Doubravou

logo

Projekty

Mapa

O škole

Poskytuje základní vzdělání a připravuje žáky k dalšímu studiu na všech typech středních škol a odborných učilišť. Dlouhodobě je zaměřena na environmentální výchovu, která je realizována podle celoročního programu EVVO. Nabízí řadu volnočasových aktivit v podobě zájmových útvarů. Součástí je školní jídelna a školní družina. V areálu bylo nově vybudováno sportovní hřiště s umělým povrchem. Nedílnou součástí jsou také školní dílny a přírodní učebna.