Snad každý, kdo navštíví koncentrační tábor, zůstane navždy poznamenán. O holocaustu jsme již mnohé věděli z hodin dějepisu, ale něco jiného je pak vidět tábor a zažít jeho děsivou atmosféru na vlastní oči a kůži. V Osvětimi si projít nechvalně proslulou branou „ARBEIT MACHT FREI“ jako tisíce vězňů, nahlédnout do kobek vězení, stát u popravčí zdi, na chvíli se zastavit v plynové komoře a krematoriu, být obklopen hromadami vězňům zabavených kufrů, bot, nádob, brýlí a tunami jejich vlasů, a to za všudypřítomného pohledu tisíců očí vyfotografovaných vězňů. A v Březince se neúspěšně pokusit dohlédnout až na samý konec ostnatých drátů, rozhlédnout se po barácích, v nichž lidé krutě trpěli v nelidských podmínkách či si na železniční rampě představit nacistického doktora, který jen posunkem ruky rozhoduje o našem životě…
Navštívili obě části Muzea holocaustu, Osvětim (Auschwitz) i tři kilometry vzdálenou Březinku (Birkenau), kde byly miliony Židů a dalších obětí systematicky vyvražďovány během druhé světové války. Prohlídka koncentračního tábora byla naplánována na devátou hodinu. Se sluchátky a porty jsme procházeli rozsáhlým areálem a prostory táborových baráků a naslouchali jsme výkladu naší průvodkyně.
Tábor Auschwitz byl zřízen v roce 1940 a fungoval až do osvobození v roce 1945 spojeneckými silami. Během své existence byl místem nesmírného utrpení a smrti. Lidé z různých národností sem byli internováni, podrobováni krutému zacházení, nuceni těžce pracovat a byli systematicky vražděni v plynových komorách nebo umírali v důsledku špatných životních podmínek.
Dojmy a pocity žáků IX. třídy z exkurze:
„Děkujeme za možnost navštívit tato místa, ale nelíbilo se nám tam. Nejvíce nám utkvěly v paměti fotky vězňů, hodně bot, vlasů, kufrů, velké budovy v táboře, plynová komora, škrábance na zdech v plynové komoře, hrůza lidí, prolhanost ‚nácků‘, sešívání lidí, mrazivá atmosféra, samotná ideologie koncentračních táborů.“
Po válce byl tento tábor zachován jako muzeum a památník, aby připomínal hrůzy holocaustu a ukazoval historii a tragédii, která se zde odehrála. Mnoho turistů a lidí z celého světa navštěvuje Auschwitz-Birkenau, aby se dozvěděli více o tomto temném období lidské historie a uctili památku obětí. Exkurze do Osvětimi je emocionálně náročným zážitkem, ale je důležité si připomenout hrůzy holocaustu a učit se z historických událostí, aby se zabránilo opakování takového utrpení.
„Nechť toto místo, na kterém Hitlerovci vyvraždili kolem půldruhého milionu mužů, žen a dětí, hlavně Židů z různých zemí Evropy, zůstane na věky výkřikem zoufalství a výstrahou pro lidstvo.“
Auschwitz-Birkenau 1940-1945
1. hodina 07:50 – 08:35
2. hodina 08:45 – 09:30
velká přestávka
3. hodina 09:45 – 10:30
4. hodina 10:35 – 11:20
5. hodina 11:30 – 12:15
6. hodina 12:25 – 13:10
polední přestávka
7. hodina 12:50 – 13:35
8. hodina 13:40 – 14:25
Poskytuje základní vzdělání a připravuje žáky k dalšímu studiu na všech typech středních škol a odborných učilišť. Dlouhodobě je zaměřena na environmentální výchovu, která je realizována podle celoročního programu EVVO. Nabízí řadu volnočasových aktivit v podobě zájmových útvarů. Součástí je školní jídelna a školní družina. V areálu bylo nově vybudováno sportovní hřiště s umělým povrchem. Nedílnou součástí jsou také školní dílny a přírodní učebna.