Základní škola Ronov nad Doubravou

Obnova školní zahrady

Obnova školní zahrady

Tento projekt se týkal obnovy školní zahrady, která byla poničena v důsledku rekonstrukce tělocvičny a školní družiny. Bývalá školní zahrada se nacházela na pozemku u tělocvičny, který patří městu Ronov nad Doubravou. Její stav byl dost žalostný. Bylo zde několik záhonů s neúrodnou jílovitou půdou, zchátralá stavební buňka na zahradní nářadí a kompost. Ohledně zateplení tělocvičny i družiny a výměně střechy se stal tento pozemek příjezdovým prostorem pro stavební stroje a byl zcela zdevastován.

Naším záměrem zde bylo vybudovat novou zahradu, kterou by využívala naše základní škola k různým aktivitám. Svépomocí jsme zde zřídili tři druhy vyvýšených záhonů – zeleninový, bylinkový a květinový. Vypěstovali jsme zde ředkvičky, mrkev, kedlubny, hlávkový salát, dýně, slunečnici, afrikány, ostálky, řeřišnice. Z bylinek to byly meduňka, řeřicha, máta a šalvěj.  Dále díky pomoci pana školníka a rodičů zde byl sestaven a natřen dřevěný zahradní domek, který slouží jako sklad nářadí i pomůcek. Zahradní domek byl opatřen okapy, takže zdrojem vody na zalévání může být dešťová voda. Okap je sveden do rozměrného kontejneru, který nám zdarma dodal podnik Kovolis Hedvikov. Od městského úřadu jsme získali dva kompostéry na rostlinný odpad. S výsadbou ovocných dřevin a okrasných trvalek jsme se obrátili na odborníka pana Kindla a paní Kindlovou. Pod jejich odborným vedením jsme svépomocí společně se žáky, učiteli a panem školníkem vysadili šest polokmenů ovocných stromů (hrušně, jabloně a švestky) a dvacet ovocných keřů (rybízy, angrešty, maliníky, ostružiníky a kanadské borůvky). Stromy byly opatřeny kůly, pan Kindl provedl žákům odbornou ukázku výsadby včetně aplikace kondicionéru a prostředku na mykorhizu pro zdárný průběh zakořenění stromu. Na straně podél tělocvičny jsme připravili dva záhony o rozměrech 12 x 1 m a 4 x1 m. Záhony jsme osázeli 197 kusy a 21 druhy okrasných trvalek. Jako mulčovací materiál na tyto záhony zvolíme místo původně plánované kůry štěpku, kterou nám zdarma dodá městský úřad. 

Na obnově školní zahrady svépomocí se podílelo celkem 12 dospělých a 90 žáků školy. Naše Základní škola v Ronově nad Doubravou je ekologickou školou prvního stupně.  Připravujeme žáky na různé soutěže (zahrádkářskou, přírodovědnou, floristickou), ve kterých dosahujeme nemalých úspěchů, na podzim organizujeme Halloween, takže budeme mít ideální prostředí i pro tyto aktivity.

 

 

Datum vložení: 7. 11. 2019 9:12
Datum poslední aktualizace: 7. 11. 2019 9:20
Autor: Správce Webu

Naše škola

Rychlé zprávy

Seznam školních sešitů 

Pro školní rok 2024/2025 byly do školní družiny přijaty všechny přihlášené děti.  

 

 

 

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Zvonění

1. hodina 07:50 – 08:35

2. hodina 08:45 – 09:30

velká přestávka

3. hodina 09:45 – 10:30

4. hodina 10:35 – 11:20

5. hodina 11:30 – 12:15

6. hodina 12:25 – 13:10

polední přestávka          

7. hodina 12:50 – 13:35

8. hodina 13:40 – 14:25

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení:

Rodiče vítáni

logo

Školský portál PCE

logo

Podpora žáků cizinců

logo

Ronov nad Doubravou

logo

Projekty

Mapa

O škole

Poskytuje základní vzdělání a připravuje žáky k dalšímu studiu na všech typech středních škol a odborných učilišť. Dlouhodobě je zaměřena na environmentální výchovu, která je realizována podle celoročního programu EVVO. Nabízí řadu volnočasových aktivit v podobě zájmových útvarů. Součástí je školní jídelna a školní družina. V areálu bylo nově vybudováno sportovní hřiště s umělým povrchem. Nedílnou součástí jsou také školní dílny a přírodní učebna.