Obsah

Jak se těží a těžilo v Železných horách

Typ: ostatní
Žáci 8. třídy absolvovali pod odborným vedením Mgr. Jana Doucka z Vodních zdrojů Chrudim dne 30. 9. 2020 velmi zajímavou geologickou exkurzi v Geoparku Železné hory.

Nejprve jsme se vydali do Chvaletic, kde se nacházelo jedno z nejbohatších nalezišť minerálů, zvláště to byl nerost pyrit, který jsme úspěšně našli a mohli jsme jím tak obohatit i školní sbírku nerostů. Dále jsme pomocí geologických kladívek kutali litošické slepence a zkusili jsme si těmito kladívky rozbít i břidlici. Poté jsme navštívili prachovický lom, který je jedním z největších vápencových lomů v České republice. Z poutavého vyprávění jsme se o něm dozvěděli mnoho zajímavostí. V lomu nedaleko obce Ctětín jsme viděli, jak se těží žula a jak se lámáním zpracovává až na dlažební kostky. Nejvíce nás zaujala velmi těžká a náročná práce kameníků. Exkurzi jsme zakončili u zatopeného lomu Švihov plněním úkolů z pracovního listu. Moc děkujeme panu Janu Douckovi, že jsme měli příležitost se dostat  na spoustu atraktivních míst, o kterých jsme vlastně ani nevěděli, že je máme za humny.


Vytvořeno: 5. 10. 2020
Poslední aktualizace: 5. 10. 2020 14:12
Autor: Správce Webu