Obsah

Obnova školní zahrady

Typ: ostatní
Tento projekt se týkal obnovy školní zahrady, která byla poničena v důsledku rekonstrukce tělocvičny a školní družiny. Bývalá školní zahrada se nacházela na pozemku u tělocvičny, který patří městu Ronov nad Doubravou. Její stav byl dost žalostný. Bylo zde několik záhonů s neúrodnou jílovitou půdou, zchátralá stavební buňka na zahradní nářadí a kompost. Ohledně zateplení tělocvičny i družiny a výměně střechy se stal tento pozemek příjezdovým prostorem pro stavební stroje a byl zcela zdevastován.

Naším záměrem zde bylo vybudovat novou zahradu, kterou by využívala naše základní škola k různým aktivitám. Svépomocí jsme zde zřídili tři druhy vyvýšených záhonů – zeleninový, bylinkový a květinový. Vypěstovali jsme zde ředkvičky, mrkev, kedlubny, hlávkový salát, dýně, slunečnici, afrikány, ostálky, řeřišnice. Z bylinek to byly meduňka, řeřicha, máta a šalvěj.  Dále díky pomoci pana školníka a rodičů zde byl sestaven a natřen dřevěný zahradní domek, který slouží jako sklad nářadí i pomůcek. Zahradní domek byl opatřen okapy, takže zdrojem vody na zalévání může být dešťová voda. Okap je sveden do rozměrného kontejneru, který nám zdarma dodal podnik Kovolis Hedvikov. Od městského úřadu jsme získali dva kompostéry na rostlinný odpad. S výsadbou ovocných dřevin a okrasných trvalek jsme se obrátili na odborníka pana Kindla a paní Kindlovou. Pod jejich odborným vedením jsme svépomocí společně se žáky, učiteli a panem školníkem vysadili šest polokmenů ovocných stromů (hrušně, jabloně a švestky) a dvacet ovocných keřů (rybízy, angrešty, maliníky, ostružiníky a kanadské borůvky). Stromy byly opatřeny kůly, pan Kindl provedl žákům odbornou ukázku výsadby včetně aplikace kondicionéru a prostředku na mykorhizu pro zdárný průběh zakořenění stromu. Na straně podél tělocvičny jsme připravili dva záhony o rozměrech 12 x 1 m a 4 x1 m. Záhony jsme osázeli 197 kusy a 21 druhy okrasných trvalek. Jako mulčovací materiál na tyto záhony zvolíme místo původně plánované kůry štěpku, kterou nám zdarma dodá městský úřad. 

Na obnově školní zahrady svépomocí se podílelo celkem 12 dospělých a 90 žáků školy. Naše Základní škola v Ronově nad Doubravou je ekologickou školou prvního stupně.  Připravujeme žáky na různé soutěže (zahrádkářskou, přírodovědnou, floristickou), ve kterých dosahujeme nemalých úspěchů, na podzim organizujeme Halloween, takže budeme mít ideální prostředí i pro tyto aktivity.

 

 


Vytvořeno: 7. 11. 2019
Poslední aktualizace: 7. 11. 2019 09:20
Autor: Správce Webu