Den jablek ve školní jídelně

Dne 24. října přichystaly paní kuchařky nejen pro žáky naší školy, ale i pro cizí strávníky akci ke Dni jablek. Připravily výstavku různých odrůd jablek, napekly jablečný závin a žemlovku s tvarohem, uvařily kompot z jablek, vylisovaly jablečný mošt, usušily křížaly a pozvaly prostřednictvím třídních učitelek všechny děti i zaměstnance na ochutnávku. Není to jejich první akce, v minulosti paní kuchařky uspořádaly např. Den čaje, Den mléka a mléčných výrobků, Den luštěnin a podobně.

Tentokrát jim byl inspirací pro Den jablek svátek „Apple day“, který se 21. října slaví ve Velké Británii. Přestože od Britů pochází přísloví „Kdo jablko denně sní, k tomu lékař nechodí“, počátek sladké plodiny musíme hledat jinde. Původní domovinou jabloně bylo pravděpodobně Zakavkazí, Írán a Turkestán, ale do Evropy se přes Malou Asii dostala ještě před naším letopočtem. Roubováním jabloní se zabývali už staří Římané, v českých zemích však pěstování jablek dosáhlo prvního vrcholu až v 16. století. Tehdy začalo být jejich pěstování tak rozšířené, že se česká jablka začala vyvážet i do zahraničí, zejména do Německa. V té době vzniklo i mnoho názvů obcí a osad odvozených právě od jablek, například Jablonec, Jablečno nebo Jablonné. (Zdroj: https://zeny.iprima.cz/.)

Jablka jsou dobrá na trávení i imunitu. Když je jíte, zároveň bojujete proti infekcím. Toto ovoce má také detoxikační a regenerační účinky. Jablka dokážou povzbudit náladu a lze s nimi i zkrásnět. Podle odborníků totiž mají omlazující účinky.

Děkujeme paním kuchařkám a těšíme se na další pokračování. Děkujeme i žákům 8. třídy, kteří pod vedením p. uč. Trnkové vyzdobili jídelnu svými výtvarnými pracemi.

Vytvořeno: 8. 11. 2018
Poslední aktualizace: 8. 11. 2018 10:42